O zlocie

W dniach 5-7 września w malowniczo położonej Jastrzębiej Górze odbył się HotZlot 2008 – drugie spotkanie czytelników vortalu dobreprogramy, a po raz pierwszy także TechIT i Gamikaze. Było to jedyne w swoim rodzaju połączenie imprezy integracyjnej z konferencją techniczną. Udział w tegorocznej edycji wzięło blisko 200 osób. Niektórzy przyjechali specjalnie dla nas z bardzo daleka – ze Stanów Zjednoczonych, Irlandii i Niemiec.

W tym roku gościliśmy czytelników aż trzech różnych serwisów, podjęliśmy więc wyzwanie takiego przygotowania całej imprezy aby coś dla siebie znaleźli także gracze i specjaliści IT. Część Zlotu przeznaczona została na interesujące sesje techniczne, które poprowadzili zarówno nasi redaktorzy, jak i osoby reprezentujące zaproszonych partnerów - producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego. Rozmawialiśmy o Ubuntu, zastosowaniach Adobe Acrobat 9, usługach Windows Live, nowym interfejsie aplikacji pakietu Office, szyfrowaniu danych, bezpieczeństwu w Internecie, nielegalnym oprogramowaniu oraz procesorach AMD i kartach graficznych ATI.

Nowością w tym roku był podział na dwie ścieżki tematyczne, dzięki czemu każdy mógł sam zdecydować, czy popołudnie drugiego dnia przeznaczy na prezentacje dla specjalistów IT (m.in. wystawę blade'ów od HP, sesję o rozwiązaniach antyspamowych Symanteca i wdrożeniu aplikacji PHP na serwerach IIS), czy też na tzw. sesje kreatywne poświęcone tworzeniu grafiki przy pomocy rozwiązań Adobe i tabletów Wacom. Zwieńczeniem Zlotu była specjalna sesja poświęcona nowej wersji vortalu dobreprogramy. Zademonstrowaliśmy już działającą wersję beta, która po końcowych przeróbkach zostanie wkrótce udostępniona beta-testerom - zostaną nimi wszyscy uczestnicy tegorocznego Zlotu.

Sesje techniczne skłaniały do wielu długich dyskusji - zdecydowanie na najwięcej pytań musieli odpowiedzieć Patryk Góralowski i Mariusz Jarzębowski z Microsoftu. Ich prezentacje cieszyły się największym zainteresowaniem i zostały najlepiej ocenione przez uczestników, którzy jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu części oficjalnej dyskutowali z prowadzącymi. Była to unikalna szansa porozmawiania na żywo z pracownikami Microsoftu i przekazania swoich uwag i przemyśleń w sposób bezpośredni i "na luzie".

Nie tylko sesje techniczne...

Na miejscu do dyspozycji wszystkich uczestników zorganizowana została mini kafejka internetowa z komputerami firmy Vobis - i to sprzętem z najwydajniejszej linii przeznaczonej dla graczy: komputerami Vobis Digital VP Q9550 F1, VP Q9450 XPOWER GT OFFICE oraz VP Q9400 XPOWER BLACK OFFICE, wyposażonymi w klawiatury i myszki Microsoftu. Niesamowitym wzięciem cieszył się także kącik z matami do tańczenia dostarczonymi przez firmę IQ Publishing - dostarczyły one masę zabawy do późnych godzin nocnych ;-) Gracze mogli również spróbować swoich sił w gamekioskach z konsolami PlayStation 3 udostępnionych przez firmę Electronic Arts. Zarówno maty jak i gamekioski były nowością tegorocznego Zlotu.

Osoby z zacięciem graficznym rywalizowały w konkursie na najlepszą pracę wykonaną za pomocą tabletu firmy Wacom - wyłoniliśmy już zwycięzcę, który w nagrodę otrzyma swoje "narzędzie zbrodni" czyli tablet Wacomu ;-) Podczas Zlotu przez cały czas funkcjonowała - kolejna nowość - wystawa serwerów typu blade firmy HP, wysokowydajnych komputerów AMD dla graczy, a także stoisko z książkami wydawnictwa Microsoft Press przygotowane przez firmę Novatech. Przyznamy, że byliśmy zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem książkami technicznymi i to nie tylko przez specjalistów IT.

Pobyt umilała nam muzyka z Jamendo - największego internetowego serwisu z bezpłatną, legalną muzyką. Nie sposób również pominąć faktu, że podczas rejestracji, jak i później w trakcie całego Zlotu pomocą uczestnikom służyły miłe i sympatyczne hostessy :-)

"Chodźmy się już integrować" ;-)

Najważniejszym elementem Zlotu obok sesji technicznych było spotkanie integracyjne, które urządziliśmy w sobotę wieczorem korzystając z rozległych terenów rekreacyjnych ośrodka konferencyjnego. Przy rozmaitych, nielimitowanych ;-) specjałach z grilla, piwie i muzyce a przede wszystkim wspaniałym, wzajemnym towarzystwie bawiliśmy się właściwie do wczesnych godzin porannych. Do ostatniej chwili obawialiśmy się, czy pogoda umożliwi pełne wykorzystanie wszystkich przygotowanych atrakcji - na szczęście deszcz tylko przez chwilę postraszył nas kilkoma kroplami i całe spotkanie odbyło się bez przeszkód zgodnie z planem. W trakcie imprezy integracyjnej odbyło się również wielkie losowanie nagród w konkursie, w którym nie było przegranych.

Nagrody dla każdego

W tym roku praktycznie potroiliśmy liczbę nagród, jakie rozdaliśmy uczestnikom Zlotu. Już przy rejestracji, tuż po przyjeździe do Jastrzębiej Góry każdy z naszych użytkowników otrzymał tzw. zestaw powitalny. W jego skład wchodziła smycz, identyfikator z nickiem i awatarem z forum, a także wysokiej jakości koszulka zlotowa wykonana specjalnie na potrzeby naszego Zlotu przez firmę Gruca specjalizującą się w produkcji odzieży heavy duty. Dodatkowo w pakiecie znalazł się prezent od firmy Symantec - program Norton Internet Security 2008 z roczną subskrypcją, Ubuntu 8.04.1 LTS Desktop Edition, jak i szereg materiałów promocyjnych i gadżetów od naszych partnerów.

Kolejną szansą na zebranie atrakcyjnych nagród były otwarte rozgrywki w Open Arena, w których można było powalczyć również z moderatorami i redakcją ;-) Do wygrania były tam zestawy dla graczy w postaci kart graficznych ATI 3780, 3750 i 2800PRO firmy Sapphire, myszek Microsoft SlideWinder i Habu, słuchawek z mikrofonem, a także gadżetów Sapphire. Zwycięzcą rozgrywek okazał się neotps, drugie miejsce zajął reprezentujący redakcję tomekb, trzecie penguin.

Co bardziej aktywni uczestnicy podczas sesji technicznych mieli okazję wygrać rozmaite upominki od prowadzących - między innymi pakiety Office 2007 i inne oprogramowanie, książki Microsoft Press i gadżety. Furrorę zrobiła także specjalna nagroda ufundowana przez HP - lodówka w kształce serwera blade, która powędrowała do szczęśliwca wylosowanego na zakończenie sesji technicznych. W puli nagród na wieczorne losowanie podczas imprezy integracyjnej znalazły się natomiast procesor AMD Phenom X3 8750, klawiatury Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000, myszki IntelliMouse Explorer 3.0, maty taneczne, zestawy z programami edukacyjnymi firmy Edgard, oprogramowanie Symanteca i Sony, gry, pendrive'y, słuchawki z mikrofonem, a także inne gadżety od partnerów m.in. koszulki, smycze.

Wszystkich nagród, jakie rozlosowaliśmy tego wieczoru po prostu nie sposób tu wymienić. Można więc z czystym sumieniem powiedzieć, że nikt nie wyjechał z pustymi rękami, a w bardzo wielu przypadkach bagaż w drogę powrotną był dwa razy większy, niż po przyjeździe ;-)

A po sesjach - do basenu!

Podczas Zlotu gościliśmy w ośrodku Drejk zlokalizowanym tuż przy przepięknym wybrzeżu klifowym. Wszyscy uczestnicy zakwaterowani zostali w komfortowych 1, 2 i 3-osobowych pokojach z łazienkami, telewizorem i balkonem. Gwarantowaliśmy pełne wyżywienie od obiadu w piątek do śniadania w niedzielę. Sporo uczestników Zlotu skorzystało także z możliwości zrelaksowania się po pełnym wrażeń dniu w krytym basenie udostępnionym bezpłatnie przez ośrodek. Zamiast pływania w basenie sporo osób decydowało się na wieczorne wycieczki na plażę, a nawet kąpiel w morzu - skłaniała do tego lokalizacja ośrodka dosłownie kilkadziesiąt metrów od wybrzeża. Warto nadmienić, że uczestnictwo w Zlocie było praktycznie bezpłatne - należało wnieść jedynie symboliczną opłatę rejestracyjną w wysokości 50 zł.

Dziękujemy :-)

Przy okazji tego podsumowania chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywne uczestnictwo w Zlocie. Podziękowania kierujemy także do partnerów, bez których z całą pewnością nie bylibyśmy w stanie zorganizować tej imprezy. Specjalne podziękowania pragniemy przekazać dla Łukasza Kosuniaka z Microsoftu i Adama Rzepkowskiego z Vobisu za szczególne wsparcie w organizacji całego przedsięwzięcia. Dziękujemy także uczestnikom Zlotu, którzy udostępnili swoje zdjęcia na potrzeby fotorelacji, w szczególności Jarkowi_OSW, Monczkinowi i paszczakowi000.

Przypomnijmy, że głównymi partnerami tegorocznego Zlotu były firmy: Microsoft oraz Vobis. Oficjalnymi partnerami Zlotu byli także: Adobe, AMD, Electronic Arts, HP, IQ Publishing, Symantec i Wacom. Ponadto, jako partnerzy dodatkowi w Zlot zaangażowali się: CD Projekt, Edgard, Gruca, Jamendo, KSK Dystrybucja, Novatech, Sapphire i ZPAS.

wróć do strony głównej